29. mar 2023

Genanvendelse af plast-alu-kompositter

Casen er skrevet af Uddannelses- og Forskningsstyrelsen som en del af deres casekatalog – find det her 

Mangel på processer til at genanvende plast og aluminium

I 2030 forventes drivhusgasudledningen fra dansk affald at være på ca. 1,75 mio. ton, hvoraf de største udledninger stammer fra affaldsforbrænding6. Det er særligt affald, der består af forskellige sammensatte komponenter, såsom emballager og kantoner fra fødevareindustrien, som ender med at blive sendt til forbrænding. Dette skyldes, at der mangler processer for at kunne adskille de forskellige materialekomponenter, så de enkelte komponenter kan genanvendes i nye produkter. Det er særligt materialer, der består af både plastik og aluminium (plast-alukompositter), som er svære at adskille og genanvende. Det er en af de største udfordringer i forhold til at nå målsætningen om at reducere dansk plastaffald, men en ny teknologi kan nu bane vejen for, at flere tusinde ton af plast-alu-kompositter kan adskilles og genanvendes årligt i nye produkter.

Ny teknologi afprøves i klyngeprojekt

I 2021 gennemførte den nationale klynge for miljøteknologi, CLEAN, et samarbejdsprojekt omkring genanvendelse af kompositmaterialer (materialer bestående af mere end ét stof) med Teknologisk Institut og virksomhederne Prounit FramesBendixen og Vink Plast. Prounit Frames har udviklet en ny teknologi, der kan opnå en ren separation og nedbrydning af brugte madog drikkekartoner til henholdsvis kartonfibre, plast og aluminium. Separationen og nedbrydningen opnås ved en kombination af mekanisk, kemisk og termisk behandling. Motivationen bag klyngeprojektet var at afprøve og tilpasse separationsteknologien til håndtering af andre produkter af plast og aluminium end mad- og drikkekartoner, hvor materialerne også er problematiske at genanvende.

Et af de produkter bliver fremstillet af virksomheden Vink Plast, som producerer sandwichplader (plader med en aluminiumoverflade og en plastkerne), som ofte bruges til at producere skilte. Disse plader sælges til skilteproducenter som virksomheden Bendixen, der fremstiller specialdesignede skilte til kunder som Salling Group og Jysk. Bendixens skilte bliver efter brug tilbageleveret, hvilket gør, at Bendixen er ansvarlig for affaldshåndteringen af materialerne. Affaldshåndteringen af sandwichpladerne er ofte kompliceret, og der er stor efterspørgsel efter at kunne genanvende en større del af materialerne. Klyngeprojektet blev drevet af Teknologisk Institut, som engagerede relevante virksomheder i værdikæden for at teste, om Prounits Frames’ teknologi også kunne anvendes til at frasortere og genanvende plastikken og aluminiummet i sandwichpladerne. Klyngeprojektet demonstrerede succesfuldt, at plast-alu-kompositterne kunne frasortes fra de brugte sandwichplader, og at der er økonomiske gevinster ved genanvendelsen af materialerne for hele værdikæden.

Fra forstudie til stort samarbejde

Klyngeprojektet skal betragtes som et forstudie, hvor de lovende resultater skal videreoverføres til et større samarbejde om udvikling og opskalering af teknologien til andre produkttyper, der også består af plast-alu-kompositter. Dette vil foregå i en endnu større partnerkreds bestående af aktører fra andre værdikæder med lignende udfordringer inden for genanvendelse af plast-alu-kompositter. Klyngen CLEAN vil være den drivende aktør bag videreførelsen af projektet og forsøger i øjeblikket at få projektet videreoverført og finansieret i regi af Miljøstyrelsens udviklings- og demonstrationsprogram, MUDP. Hvis projektet gennemføres, vil man potentielt kunne genanvende flere tusinde ton af materialer årligt, som ellers ville være blevet sendt til forbrænding. Alene ved at genanvende plasten i Vink Plast’s sandwichplader, vil man kunne spare over 1.000 ton CO2 årligt. Hvis teknologien videreføres til resten af markedet og efterfølgende andre typer af materialer, kan CO2 -besparelserne have stor betydning for den grønne omstilling.

Videnbroprojektet foregik fra november 2021 til maj 2022, og fik bevilliget: 495.000 kr. af Uddannelses- og Forskningsministeriet.


Vil du vide mere?


Aktuelt

Alle nyheder
En samling køleskabe, vaskemaskiner, opvaskemaskiner og komfurer er adskilt. Enkeltdelene er vejet på Teknologisk Institut og skal nu have beregnet deres præcise klimaaftryk. Foto: Teknologisk Institut
Nyhed

10. apr 2025

Længere levetid for hvidevarer skal mindske ressourcespild

Nyhed

31. mar 2025

NxPAS: Innovativ CO₂-måling til CCUS-anlæg

Dekorativt billede af Minsk floden.
Nyhed

28. mar 2025

Innovation boostes med 11 mio. kr. til nye grønne projekter

Japan 2017 Plantwall LAR Rainwater
Nyhed

26. mar 2025

Nye muligheder for innovation og bæredygtighed

Frank Rosenbjerg fra All In On Green taler til G20 Social 2024
Case

21. mar 2025

All In On Green: Dansk miljøteknologi ekspanderer til Brasilien med støtte fra Clean

Nyhed

19. mar 2025

Fællesskab og konkurrence driver klimahandling på arbejdspladsen

person in white lab coat in a laboratory wooden board
Nyhed

3. mar 2025

Plast- og træaffald finder hjem i 3D-printede boliger

Special claw gripper working on metal scrapyard with old rusty pieces
Case

24. feb 2025

Solum: Sorteret byggeaffald optimeret med robotter

Two people standing in a conference room
Nyhed

19. feb 2025

Clean og Water Valley Denmark indgår strategisk samarbejdsaftale

Black wooden photo frame and plant on gray background
Case

17. feb 2025

Naturpladen: Regenerative akustikplader skaber bæredygtig fremtid

Nyhed

13. feb 2025

Nyt samarbejde med Green Hub Denmark styrker Cleans position i Nordjylland

COP-workshop-januar-2025
Nyhed

12. feb 2025

Lokalt samarbejde for et renere hav

Case

10. feb 2025

Eseba: Upcycling af tekstiler til lamper

Case

5. feb 2025

Urban Tin Mining: Fremtidens genanvendelse af konservesdåser

A very old banyan tree with its beautiful spreading roots,
Nyhed

31. jan 2025

Årsrapport for globalt cleantech-samarbejde

Funding
Nyhed

17. jan 2025

Clean giver støtte til fem danske SMV’er til international ekspansion

Case

12. jan 2025

Fra sensorer til sundhed: forbindelsen mellem indeklima og sygefravær

Workshop in Copenhagen with ENDURANCE project
Nyhed

10. jan 2025

ENDURANCE: Fra værktøjer til praksis

Knowledge Bridge 2024 CO2
Case

7. jan 2025

Fleksibelt målesystem for CO2-fangstanlæg – Fra teori til test

ApexBrasil and Exame Celebrate P.R.E.S.I. at the Best of International Business 2024 Award in São Paulo
Nyhed

21. dec 2024

ApexBrasil og Exame Fejrer P.R.E.S.I. ved Best of International Business 2024 Award i Sao Paulo

Knowledge Bridge with KU, FRB and SmartBrønd-2024
Case

19. dec 2024

Smart Brønd: Unik teknologi har skabt større forståelse

Compostable coffee cup
Nyhed

16. dec 2024

Grounded Cups fremmer cirkulær produktion igennem Closing Loops

Knowledge Bridge DBI A4 arkitekter Ingeniører A/S Fire Safety Properties Smoke Density
Case

27. nov 2024

Gamle døre får nyt liv og bedre røgtæthed

G20 Social 2024 Greennova Conexão 2030 SELECIONADAS Photo Erbs Jr. -18250
Nyhed

26. nov 2024

Rootzone og partnere skaber en grønnere fremtid i Brasilien

Intensive development process across value chains and disciplines
Nyhed

25. nov 2024

Intenst udviklingsforløb på tværs af værdikæder og fagligheder

Case

22. nov 2024

Samarbejde skaber naturlig plantebeskyttelse

Knowledge Bridge Industry symbiosis Industrial resource symbiosis Environmental improvements Waste Greenhouse Gas Protocol Product Life Cycle Guideline (GHGP PLC), ISO 14040-44-serien og Product Environmental Footprint (PEF)-methods
Case

11. nov 2024

THE UPCYCL: Industri-symbiose afslører store miljøgevinster ved upcycling

Clean DTU Event 2024
Nyhed

8. nov 2024

Clean: Selvledelse og samarbejde

Minister for Climate and Energy Lars Aagaard to Danish Pyrolysis and Biochar Forum 2024
Nyhed

1. nov 2024

Danmarks førende pyrolyse-aktører samlet om brandvarm dagsorden