18. sep 2023

Mikrobiologisk potentiale i regnbede

Billede af en container fyldt med planter til pilottest af regnbede.

Der er et stigende fokus på byernes rolle i at aflaste kloaksystemet gennem naturbaserede klimatilpasningsløsninger, der også fremmer biodiversiteten. Disse løsninger bliver i stigende grad anvendt af mange kommuner og forsyningsselskaber i deres grønne initiativer.

Dog er udbredelsen af regnvandsbede til rensning af regnvandet begrænset på grund af strenge krav og manglende dokumentation. Derfor gik VIA University College, Byblomst, Byggros og Silkeborg Forsyning sammen i et videnbroprojekt med det formål at undersøge og dokumentere mikroorganismernes egenskaber i bedene.

Partnerne har gennem et stærkt samarbejde, brugt hinandens viden til at udforske det mikrobiologiske potentiale i regnbede. Samtidig har de formået at opstille et nytænkende pilotskala setup, hvor man kan se og måle de forskellige jordlags filtreringseffekt samt mikrobiologien. Det har givet partnerne en større indsigt i effekterne indenfor en bred vifte af parametre og giver dem en forhåbning om, på sigt at kunne dokumentere, hvordan plantesammensætning, mikroorganismer og jord spiller sammen i vandrensningen, så løsningen kan udbredes til flere steder.

Simuleret virkelighed giver indsigt i renseeffekterne i et regnvandsbed

Hos Byggros på Fyn har projektgruppen opstillet en række pilotskala setups, hvor tanke indeholder forskellige planter og jordsammensætninger, hvor renseeffekter er blevet testet. De forskellige opsætninger har lyspaneler, og hver anden dag bliver en kontrolleret vanding kørt over de forskellige tanke, hvor man derved kan simulere virkelighedsnære omstændigheder.

Vi har designet et pilotskala setup der kan vise samspillet mellem jord, planter og mikroorganismer- det er et meget vigtigt resultat som også efterfølgende vil blive anvendt. – Ditte Andreasen Søborg, projektleder, VIA University College.

Mens projektet forløb har Byggros ansat en erhvervs-ph.d. som vil følge op på resultaterne og fortsætte analyser i pilotskala-opstillingen for dermed at få en mere detaljeret indsigt i renseprocesserne og det mikrobiologiske potentiale. Samtidig har ByBlomst fået større indsigt i betydningen i valg af planter, som kan være med til at konkurrere med andre spillere på markedet:

Vi har hele tiden brug for at blive dygtigere og klogere for at være konkurrencedygtige, og der er et videnbro projekt superrelevant og interessant! – Mette Lorentzen, direktør, Byblomst.

Et udbytterigt samarbejde der gav et ekstra lag viden til klimatilpasning

Med resultaterne i hånden og et forløb, der har givet partnerne flere muligheder, er de alle kommet et skridt tættere på at hjælpe kommuner og forsyninger i at udbrede løsningen:

Det er vigtigt for os at forstå hvordan planterne udvikler sig i den her type bede, så vi kan tage de bedst mulige beslutninger i vores plantevalg fremadrettet. Jeg håber, at resultaterne kan validere løsningen med LAR-bede så kommunernes tøven minimeres og bedene bruges mere. Videnbroprojektet har lagt et ekstra lag viden på os. – Mette Lorentzen, Byblomst.

Gruppen har valgt at mødes uden for projektet for at diskutere de resultater som projektet har givet samt det videre forløb. Dog er en ting allerede klar: projektet har givet indsigt i renseeffekter og regnvandsløsninger.

Videnbroprojektet foregik fra maj 2022 til maj 2023, og fik bevilliget: 250.000 kr. af Uddannelses- og Forskningsstyrelsen. Partnerne i projektet var: ByBlomst, Byggros, Silkeborg Forsyning og VIA University College.


Vil du vide mere?


Aktuelt

Alle nyheder
Nyhed

13. feb 2025

Nyt samarbejde med Green Hub Denmark styrker Cleans position i Nordjylland

COP-workshop-januar-2025
Nyhed

12. feb 2025

Lokalt samarbejde for et renere hav

Case

10. feb 2025

Eseba: Upcycling af tekstiler til lamper

Case

5. feb 2025

Urban Tin Mining: Fremtidens genanvendelse af konservesdåser

Nyhed

31. jan 2025

Årsrapport for globalt cleantech-samarbejde

funding
Nyhed

17. jan 2025

Clean giver støtte til fem danske SMV’er til international ekspansion

Case

12. jan 2025

Fra sensorer til sundhed: forbindelsen mellem indeklima og sygefravær

Workshop in Copenhagen with ENDURANCE project
Nyhed

10. jan 2025

ENDURANCE: Fra værktøjer til praksis

Knowledge Bridge 2024 CO2
Case

7. jan 2025

Fleksibelt målesystem for CO2-fangstanlæg – Fra teori til test

ApexBrasil and Exame Celebrate P.R.E.S.I. at the Best of International Business 2024 Award in São Paulo
Nyhed

21. dec 2024

ApexBrasil og Exame Fejrer P.R.E.S.I. ved Best of International Business 2024 Award i Sao Paulo

Knowledge Bridge with KU, FRB and SmartBrønd-2024
Case

19. dec 2024

Smart Brønd: Unik teknologi har skabt større forståelse

Compostable coffee cup
Nyhed

16. dec 2024

Grounded Cups fremmer cirkulær produktion igennem Closing Loops

Knowledge Bridge DBI A4 arkitekter Ingeniører A/S Fire Safety Properties Smoke Density
Case

27. nov 2024

Gamle døre får nyt liv og bedre røgtæthed

G20 Social 2024 Greennova Conexão 2030 SELECIONADAS Photo Erbs Jr. -18250
Nyhed

26. nov 2024

Rootzone og partnere skaber en grønnere fremtid i Brasilien

Intensive development process across value chains and disciplines
Nyhed

25. nov 2024

Intenst udviklingsforløb på tværs af værdikæder og fagligheder

Case

22. nov 2024

Samarbejde skaber naturlig plantebeskyttelse

Knowledge Bridge Industry symbiosis Industrial resource symbiosis Environmental improvements Waste Greenhouse Gas Protocol Product Life Cycle Guideline (GHGP PLC), ISO 14040-44-serien og Product Environmental Footprint (PEF)-methods
Case

11. nov 2024

THE UPCYCL: Industri-symbiose afslører store miljøgevinster ved upcycling

Clean DTU Event 2024
Nyhed

8. nov 2024

Clean: Selvledelse og samarbejde

Minister for Climate and Energy Lars Aagaard to Danish Pyrolysis and Biochar Forum 2024
Nyhed

1. nov 2024

Danmarks førende pyrolyse-aktører samlet om brandvarm dagsorden

Packaging control DPA Packaging waste EU Rules
Nyhed

14. okt 2024

Har I styr på emballagen – og er I registreret?

BlueGreen Innovation Challenge hackathon in Horsens
Nyhed

10. okt 2024

Fremtidens bæredygtige løsninger: BlueGreen Innovation Challenge 2024

SMEBeyond Green Energy International Ocean Baltic Sea 2024
Nyhed

8. okt 2024

Clean styrker virksomheder til at gå internationalt omkring Østersøen

Memberscase Team Visibuilt Members Sustainable Asphalt
Case

8. okt 2024

Visibuilt: Bæredygtig asfalt på vej

Water Valley Crops Water Technology
Nyhed

5. sep 2024

Water Valley Innovation Lab åbner dørene

Trekantområdet Kraftcentrum Grindsted Sea Bridge
Case

22. aug 2024

Forundersøgelse af Kraftcentrum Grindsted – Elektrolytisk vandrensning