CO2-reducing biodegradable cups
Udfordring:
En standard engangskaffekop udleder knap 25 g CO2 og kræver massive ressourcer for at blive produceret. Alene i Tyskland bliver der forbrugt 2,6 billioner kopper årligt, som tilsammen kræver 13,2 billioner liter vand og 4,2 billioner træer for at blive produceret. Dette alene presser verdens ressourcer og nye innovative løsninger kræves for at nedbringe ressourceforbruget samt CO2-udslippet pr. kop.
Løsning:
Grounded skabte en engangskop, der var lavet 100 % af kaffegrums og restolie fra madindustrien. Koppen er bionedbrydelig på knap 4 måneder og udleder knap 12 g CO2.
Løsningen kunne hjælpe virksomheder med at sænke deres carbon footprint og samtidig have en positiv indvirkning på deres ESG-rapportering.
Grounded samarbejdede gennem projektet med tyske Food and more Company GmbH for at nedbringe forbruget af engangskopper med plastfolie indeni og derved mindske ressourceforbruget markant i Tyskland alene.
Partnere
Andre projekter
Alle projekter-
Trace
Trace bidrager til, at Danmark når de nationale klimamål inden for den cirkulære økonomi inden 2050 med fokus på…
-
SMEBeyond
Øge global udsyn for baltiske SMV'er.
-
STRIVE
STRIVE engagerer festivaler og lokale aktører til at fremme bæredygtig turisme og gøre begivenheder til eksempler…
-
Water4All
Water4All er et partnerskab, der vil tackle vandudfordringer pga. klimaforandringer i 33 lande.