21. maj 2025

Når viden møder vilje: P.R.E.S.I-projektet tager endnu et vigtigt skridt mod industriel symbiose

holdet bag p.r.e.s.i projektet samlet i Rio de Janerio

Rio de Janeiro, maj 2025 – Partnerne i det dansk-brasilianske projekt P.R.E.S.I 2.0 (Pathways to Resource Efficiency in Santa Cruz Industries) var i maj samlet i Rio de Janeiro til et delegationbesøg, der markerer en vigtig milepæl i samarbejdet om industriel symbiose i Brasilien. Formålet med besøget var at styrke relationer, udbrede danske løsninger og skabe fremdrift i konkrete samarbejder i Santa Cruz’ industriklynge.

Besøget blev skudt i gang med et stærkt og ambitiøst kick-off-event, hvor både investorer og føderale myndigheder deltog. Her blev industriel symbiose præsenteret som en strategisk nøgle til at fremme bæredygtig vækst i Brasilien. Ikke mindst fra føderalt hold var der tydelig interesse i at understøtte projekter, der kan demonstrere grøn omstilling med økonomisk bundlinje – og investorer viste konkret villighed til at engagere sig i fremtidige symbioseløsninger.

Det er positivt at se alle de mennesker, som er dedikeret til at arbejde med industriel symbiose. Det er virkelig inspirerende at mærke den voksende interesse – og man fornemmer, at der åbner sig et langt større rum for nye løsninger og partnerskaber – Mette Wendel, Symbiose Facilitator hos Kalundborg Symbiose.

En vigtig del af delegationsturen var deltagelsen i World Circular Economy Forum i São Paulo, hvor P.R.E.S.I 2.0-projektet blev præsenteret i en international kontekst. Mette Wedel deltog som panelist i sessionen “Collaborative success: Building symbiotic relationships in industry”, sammen med repræsentanter fra industriklyngen AEDIN. Her blev samarbejdet mellem danske og brasilianske partnere fremhævet som et konkret eksempel på, hvordan industriel symbiose kan skabe både miljømæssige og økonomiske resultater gennem fælles løsninger.

Udfordring

Industrikvarteret Santa Cruz i Rio de Janeiro er hjemsted for mere end 15 virksomheder, der samarbejder i AEDIN. Disse virksomheder kæmper med et højt energiforbrug, betydelige affaldsstrømme og et stigende pres for at dekarbonisere driften. Derfor søger de efter måder at reducere CO2-udledningen på, bruge færre ressourcer og forblive konkurrencedygtige, samtidig med at de støtter job og vækst i en verden i forandring.

Den virkelige udfordring ligger ikke kun i de tekniske løsninger, men i at opbygge en fælles vision for den cirkulære industri og frigøre viljen til at handle sammen.

Løsning

P.R.E.S.I – Pathways to Resource Efficiency in Santa Cruz Industries – er mere end et projekt. Det er en blåstempling af, hvad der sker, når globalt samarbejde er forankret i gensidig respekt og ambition.

Løsningen kombinerer dansk knowhow med brasiliansk industrielt momentum og baner vejen for implementering af cirkulære og dekarboniserende løsninger.

Dansk ekspertise fra Kalundborg Symbiosis og Viegand Maagøe mødte brasiliansk drivkraft og industriel skala, understøttet af Clean’s koordinering. Sammen identificerede partnerne ikke kun konkrete muligheder for industriel symbiose, men også en fælles overbevisning: at cirkularitet kan være en drivkraft for velstand, innovation og internationale forbindelser.

Der er en stor appetit på nye potentielle muligheder – Kasper Havemann, Projektleder i Clean.

Resultat

P.R.E.S.I-projektet har allerede leveret konkrete resultater: Tekniske screeninger afslørede klare muligheder for industriel symbiose i Santa Cruz-klyngen, fra fælles spildevandsbehandling til varmegenvinding og genbrug af materialer. Disse resultater er blevet omsat til praktiske køreplaner for virksomheder og klyngen som helhed. Endnu vigtigere er det, at P.R.E.S.I har sat gang i en ny måde at tænke på – en måde, der ser affald som potentiale og samarbejde som nøglen til at frigøre det.

I Brasilien har projektet allerede fået national anerkendelse. Det blev hædret ved Best of International Business 2024 Awards af ApexBrasil og Exame og omtalt under G20 Social. Men P.R.E.S.I er mere end et projekt – det repræsenterer et skift i tankegang. En voksende tro på, at bæredygtighed, industriel vækst og internationalt samarbejde ikke er modsatrettede kræfter, men gensidigt forstærkende mål. Det er det budskab, P.R.E.S.I tager med til COP30 i 2025. Når verden samles i Brasilien for at forme den næste fremtid, vil P.R.E.S.I stå som et levende eksempel på, hvordan lokal handling og global viden kan mødes for at skabe systemiske forandringer.

Ikke bare gennem teknologi, men gennem tillid, dialog og langsigtet facilitering. P.R.E.S.I viser, at industriel symbiose ikke er et nichekoncept – det er en levedygtig og skalerbar løsning til at afkarbonisere industrier og styrke den grønne konkurrenceevne.

P.R.E.S.I er mere end blot en case og viser, hvad der er muligt, når stærke partnerskaber og et fælles formål går op i en højere enhed. Det er en praktisk model, som andre kan lære af, bygge videre på og skalere – selv uden store budgetter.

Med de rigtige mennesker omkring bordet kan små skridt føre til store forandringer. Og det er ikke bare god praksis – det er også en god forretning. Industriel symbiose åbner op for nye muligheder for smartere brug af ressourcer, lavere produktionsomkostninger og grøn konkurrenceevne.

Med dansk knowhow inden for industriel symbiose og Brasiliens industrielle drivkraft samler PRESI det bedste fra begge verdener. Nu, hvor finansieringen af P.R.E.S.I 2.0 er sikret, er projektet klar til at gå ind i sin næste fase. Målet er ikke kun at fortsætte transformationen i Santa Cruz, men at skabe en bredere global dialog om, hvordan cirkulær industri kan være med til at drive den grønne omstilling – i Brasilien, i Danmark og i resten af verden.

Delegationsrejsens tre klare mål

  • Udbrede kendskabet til danske løsninger inden for industriel symbiose
  • Kortlægge nye symbiosepotentialer i AEDIN-klyngen og bygge videre på sidste års analyser
  • Bidrage til Energistyrelsens sektorprogram i Brasilien og skabe synergi mellem de to indsatser

 

Besøget understøttede samtidig samarbejdet med Energistyrelsens sektorprogram, hvor P.R.E.S.I fungerer som case og vidensplatform, der kobler politiske ambitioner med konkrete løsninger i industrien.

Med delegation er vi glade for at P.R.E.S.I 2.0 træder ind i sin næste fase– med fokus på implementering, lokal forankring og international formidling. Vi er spændte på, hvordan projektet forhåbentligt kan bidrage ved COP30, som Brasilien er vært for senere i år. PRESI viser, hvordan viden, tillid og partnerskab kan omsætte ressourceudfordringer til både miljømæssige gevinster og stærke forretningsmuligheder.

Dele af denne artikel blev første gang udgivet på State of Green og er udarbejdet i samarbejde med Clean og Kalundborg Symbiose. Fotos er delt med tilladelse fra AEDIN, som ejer ophavsrettighederne.

 

Energistyrelsen Logo

Vil du vide mere?


Aktuelt

Alle nyheder
City Hall of Copenhagen and Dragespringvandet in Denmark
Nyhed

8. jun 2025

Danske vand-startups får international eksponering ved Tech Tour 2025 i København

ICN Annual Meeting Participants in Rio
Nyhed

4. jun 2025

Globale udfordringer, lokale løsninger: ICN’s årsmøde i Brasilien

Clean – the Danish national cluster for water and environmental technology – has signed a Memorandum of Understanding (MoU) with the University of Chinese Academy of Sciences (UCAS). The agreement marks the beginning of a five-year strategic partnership to establish new innovation clusters in China, aimed at accelerating solutions within environment, climate, and green transformation.
Nyhed

27. maj 2025

Clean underskriver MoU med Kina om etablering af innovationsklynger

Nyhed

14. maj 2025

Clean fortsætter som Danmarks nationale klynge for vand- og miljøteknologi

Clean er Core partner til LOOP Forum 2025
Nyhed

10. maj 2025

To dage i det cirkulære fællesskab

En samling køleskabe, vaskemaskiner, opvaskemaskiner og komfurer er adskilt. Enkeltdelene er vejet på Teknologisk Institut og skal nu have beregnet deres præcise klimaaftryk. Foto: Teknologisk Institut
Nyhed

10. apr 2025

Længere levetid for hvidevarer skal mindske ressourcespild

Nyhed

31. mar 2025

NxPAS: Innovativ CO₂-måling til CCUS-anlæg

Dekorativt billede af Minsk floden.
Nyhed

28. mar 2025

Innovation boostes med 11 mio. kr. til nye grønne projekter

Japan 2017 Plantwall LAR Rainwater
Nyhed

26. mar 2025

Nye muligheder for innovation og bæredygtighed

Frank Rosenbjerg fra All In On Green taler til G20 Social 2024
Case

21. mar 2025

All In On Green: Dansk miljøteknologi ekspanderer til Brasilien med støtte fra Clean

Nyhed

19. mar 2025

Fællesskab og konkurrence driver klimahandling på arbejdspladsen

person in white lab coat in a laboratory wooden board
Nyhed

3. mar 2025

Plast- og træaffald finder hjem i 3D-printede boliger

Special claw gripper working on metal scrapyard with old rusty pieces
Case

24. feb 2025

Solum: Sorteret byggeaffald optimeret med robotter

Two people standing in a conference room
Nyhed

19. feb 2025

Clean og Water Valley Denmark indgår strategisk samarbejdsaftale

Black wooden photo frame and plant on gray background
Case

17. feb 2025

Naturpladen: Regenerative akustikplader skaber bæredygtig fremtid

Nyt samarbejde med Green Hub Denmark styrker Cleans position i Nordjylland
Nyhed

13. feb 2025

Nyt samarbejde med Green Hub Denmark styrker Cleans position i Nordjylland

COP-workshop-januar-2025
Nyhed

12. feb 2025

Lokalt samarbejde for et renere hav

Case

10. feb 2025

Eseba: Upcycling af tekstiler til lamper

Case

5. feb 2025

Urban Tin Mining: Fremtidens genanvendelse af konservesdåser

A very old banyan tree with its beautiful spreading roots,
Nyhed

31. jan 2025

Årsrapport for globalt cleantech-samarbejde

Funding
Nyhed

17. jan 2025

Clean giver støtte til fem danske SMV’er til international ekspansion

Case

12. jan 2025

Fra sensorer til sundhed: forbindelsen mellem indeklima og sygefravær

Workshop in Copenhagen with ENDURANCE project
Nyhed

10. jan 2025

ENDURANCE: Fra værktøjer til praksis

Knowledge Bridge 2024 CO2
Case

7. jan 2025

Fleksibelt målesystem for CO2-fangstanlæg – Fra teori til test

ApexBrasil and Exame Celebrate P.R.E.S.I. at the Best of International Business 2024 Award in São Paulo
Nyhed

21. dec 2024

ApexBrasil og Exame Fejrer P.R.E.S.I. ved Best of International Business 2024 Award i Sao Paulo

Knowledge Bridge with KU, FRB and SmartBrønd-2024
Case

19. dec 2024

Smart Brønd: Unik teknologi har skabt større forståelse

Compostable coffee cup
Nyhed

16. dec 2024

Grounded Cups fremmer cirkulær produktion igennem Closing Loops