16. dec 2024

Grounded Cups fremmer cirkulær produktion igennem Closing Loops

Compostable coffee cup

Grounded Cups har taget et stort skridt i arbejdet med at gøre deres produkter fuldstændige cirkulære. Deres kopper – lavet af kaffegrums – er blevet testet med imponerende resultater, og kan nedbrydes effektivt på under seks måneder.

Komposterbare kopper: Fra affald til ressource

Grounded Cups har skabt en smart og bæredygtig cyklus, hvor kaffegrums genanvendes til at skabe kopper, der efter brug skal kunne returnere næring til jorden. Testresultaterne viser, at kopperne – uanset materialetykkelse – nedbrydes effektivt på ca. 4 måneder. Det gør dem til en ideel løsning for den miljøbevidste forbruger og naturen.

At udvikle et produkt, der ikke bare kan komposteres, men forhåbentligt også berige jorden, er en milepæl for Grounded Cups. De har nu en løsning, der demonstrerer, hvordan cirkulær økonomi fungere i praksis.

Closing Loops som drivkraft for udviklingen

Grounded Cups har igennem deres Closing Loops-projekt, samarbejdet tæt med Teknologisk Institut samt J. Krebs og Co. Projektet har fokuseret på at optimere værdikæden. Dette har for Grounded Cups inkluderet testning, fermentering, produktion og udforskning af nye teknologier for at maksimere udnyttelsen af kaffegrums og andre affaldsressourcer.

Projektet har for Grounded Cups, drejet sig om at få strømlinet deres værdikæde. For dem har det betydet at lokal produktion er blevet et kerneelement i Grounded Cups’ strategi. Virksomheden samler kaffegrums ind fra danske leverandører og sørger for, at hele værdikæden forbliver så tæt på Danmark som muligt.

“Teknologisk Institut har været uvurderlige i vores arbejde med at udvikle fermenteringsprocesser og andre teknologier, der gør vores produktion endnu mere effektiv og miljøvenlig.” – Marcus Byrgesen co-founder af Grounded Cups.

Igennem samarbejdet i Closing Loops projektet, har Grounded cups opnået nye partnerskaber og samarbejder, som både er relevante nu og her, men også er relevante i fremtidige projekter.

 ”Vi har også etableret partnerskaber med virksomheder som Nordinvent, der arbejder med bioraffinering, hvilket åbner op for nye muligheder” – Marcus Byrgesen.

For yderligere at demonstrere produktets værdiskabelse er virksomheden i gang med spiringstests. Her undersøges det, om jorden, hvor kopperne er nedbrudt, kan fremme plantevækst og fungere som gødning.

“Vi tester nu, hvordan næringsstofferne fra kopperne påvirker væksten af forskellige planter. Det giver os indsigt i, hvordan vores produkt ikke bare er bæredygtigt, men også kan bidrage til en rigere jord.” – Marcus Byrgesen.

Klar til storskala produktion

Fra januar 2024 vil Grounded Cups øge deres produktion fra de nuværende 30.000-40.000 kopper om måneden til en halv million kopper om måneden, med ambitionen om at nå 6 millioner kopper årligt.

“Vi har skabt et produkt, der allerede opfylder principperne for cirkulær økonomi. Vores fokus er nu at skalere produktionen, samtidig med at vi forbliver tro mod vores bæredygtige værdier. Vi vil bruge danske ressourcer som kaffegrums og holde produktionen så lokal som muligt” – Marcus Byrgesen, Grounded Cups.

Grounded Cups, har via et tværfagligt samarbejde igennem Closing Loops med partnerne Clean, J. Krebs og Co A/S og teknologisk institut,  forvandlet affald til en ressource, som skaber værdi både for miljøet og fremtidens bæredygtige løsninger.

Læs mere om Closing Loops her

Projektet er medfinansieret af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse og Den Europæiske Union.


Vil du vide mere?


Aktuelt

Alle nyheder
Nyhed

3. feb 2026

Nye rekrutteringsmetoder styrker danske virksomheders adgang til internationale specialister

5 EU funding programs
Nyhed

16. jan 2026

5 centrale EU-støtteprogrammer: Har dit projekt det rette match?

Nyhed

2. jan 2026

Fra idé til afprøvning: Vibrationssensor hjælper RUNI med at forudsige slid på kostbare maskindele

Erhvervsfyrtårn for vandteknologi
Nyhed

18. dec 2025

Ny bevilling styrker danske vandløsninger og hjælper virksomheder fra idé til marked

Nyhed

16. dec 2025

Hvordan kan Østersøens miljøtilstand forbedres?

The carbon Removal and CCUS delegation walking in a green field with biochar
Nyhed

26. nov 2025

Netværk for carbon removal og CCUS styrker samarbejdet gennem delegationsbesøg i Danmark

Nyhed

25. nov 2025

Fra metan til mikroplast: 14 SMV’er får støtte til at løse konkrete miljøproblemer

Case

20. nov 2025

ReefCircular lander international drømmepartner: Nyt samarbejde med WSP udspringer direkte af Clean-finansieret pilot

Nyhed

19. nov 2025

Ingen virksomheder kan blive cirkulære alene: flere SMV’er skal udvikle løsninger sammen i nye værdikædesamarbejder

Nyhed

17. nov 2025

Clean på COP30: Fra Kalundborg til Belém

Kasper står ude i lufthavnen med 3 kasser saragasso tang
Nyhed

31. okt 2025

Fra plage til potentiale

Terrænnært grundvand: Fra udfordring til forretningsmulighed for SMV’er og startups
Case

29. okt 2025

Terrænnært grundvand: Fra udfordring til forretningsmulighed for SMV’er og startups

Two people shaking hands and smiling
Nyhed

27. okt 2025

British Water og Clean styrker samarbejdet i vandsektoren

Nyhed

22. okt 2025

Danske virksomheder åbner døre i Kina

gruppe af mennesker fra den brasilianske delegation til danmark på københavns havneområde
Nyhed

17. okt 2025

Fælles udfordringer, fælles løsninger – videndeling mellem Danmark og Brasilien

Alle deltagerne fra POSEIDONs midtvejskonference, der står samlet på en terrasse
Nyhed

10. okt 2025

Klimatilpasning i grænselandet med POSEIDON

Rock Flour Company på forsiden af Børsen
Case

7. okt 2025

Rock Flour Company modtager €6,1 mio.

Nyhed

29. sep 2025

10 SMV’er i nye pilotprojekter på tværs af grænser

Det flydende laboratorium ombord på Alkor.
Nyhed

24. sep 2025

PlastTrack på 100% Climate Neutrality Conference – Når man gør det usynlige synligt

Nyhed

15. sep 2025

Industriel symbiose: Dansk Clean-projekt inspirerer Brasiliens nationale strategi

Jonas fra Papirværk viser deres produkt frem
Case

21. aug 2025

Fra køkkenblender til cirkulær papirfabrik

Forest tree trunks leaves
Nyhed

13. aug 2025

Closing Loops skaber målbare resultater for danske SMV’er