31. okt 2025
Fra plage til potentiale
Når strandene i Belize bliver dækket af meterhøje bunker af ildelugtende tang, står myndigheder og lokalsamfund – især på grund af turismens betydning – over for en voksende miljøudfordring.
Nu kobles dansk viden og caribisk handlekraft i et samarbejde, der skal undersøge, hvordan problemet kan vendes til en bæredygtig løsning. Da Dr. Albert Binger, FN’s energirådgiver og koordinator for SIDS DOCK, besøgte Danmark tidligere på året, arrangerede Kasper Havemann, Senior Projektleder i Clean, et møde mellem ham og lektor Tobias Pape Thomsen fra Roskilde Universitet.
Mødet blev startskuddet til et samarbejde, som nu har ført til, at 27 kilo sargasso-tang fra Belize er blevet sendt til Danmark.
Forsendelsen blev modtaget i Københavns Lufthavn af Kasper Havemann og er nu afleveret til DTU Risø, hvor Forsker, Giulia Ravenni undersøger tangen i laboratoriet.
Formålet er at skabe ny viden om, hvordan tang kan indgå i pyrolyseprocesser og bidrage til at løse en konkret miljøudfordring i Caribien.
Fra tangplage til klimaviden
Sargasso-tangen er en invasiv art, der breder sig i de varme farvande omkring Belize og resten af Caribien. Den stammer oprindeligt fra koldere egne, men skyller nu op på strandene i enorme mængder – til stor gene for turismen. Formålet med samarbejdet mellem SIDS DOCK, DTU og RUC er ikke at bruge tangen i Danmark, men at undersøge dens sammensætning og potentiale – for at skabe data, som FN og lokale aktører i Caribien kan bruge til at håndtere udfordringen. Målet er at finde ud af, om danske leverandører af pyrolyseteknologier kan bidrage med løsninger, der kan anvendes lokalt i Belize, Caribien og den Mexicanske Golf.
Det er fantastisk at opdage, at selvom meget af den viden og de teknologier, vi udvikler i Danmark, er skabt til en dansk kontekst, så kan dele af det stadig bringes i anvendelse i helt andre sammenhænge. Samarbejdet med SIDS i Belize er et godt eksempel på det. Casen er radikalt anderledes end det, vi normalt arbejder med, men så længe vi er opmærksomme på forskellene og åbne for at lære nyt, kan vi bruge vores viden og bringe danskudviklet teknologi i spil – og skabe værdi på den anden side af kloden. – Tobias Pape Thomsen, Lektor, RUC.
Lidt om Pyrolyse og Simply-projektet
Pyrolyse er en proces, hvor biomasse opvarmes uden ilt og omdannes til blandt andet bioolie og biokul:
-
Bioolie kan erstatte fossile brændsler, og fordi den udleder den samme mængde CO₂, som biomassen har optaget under sin vækst, går CO₂-regnskabet i nul.
-
Biokul binder kulstof og kan bruges til langtidslagring af CO₂ i jorden.
SIMPLY-projektet repræsenterede et vigtigt skridt i arbejdet med at gøre pyrolyseteknologi til en central del af den grønne omstilling.
Projektet fokuserede på at tilpasse metoder til vurdering af klimapåvirkning, fastsætte mål og udvikle rammer og incitamenter, der understøtter implementering af pyrolyse i Danmark.
Projektet er en del af INNO-CCUS og arbejder især med:
-
At fjerne barrierer i regulering og kommunal planlægning.
-
At udvikle incitamentsstrukturer i centrale værdikæder.
-
At kortlægge ressourcer og markedsmuligheder for pyrolyseprodukter.
SIMPLY byggede bro mellem tekniske, naturvidenskabelige og samfundsvidenskabelige perspektiver – og havde til formål at skabe hurtigere udbredelse af pyrolyse i Danmark og internationalt.
Ved at analysere tangen gennem pyrolyse kan forskerne derfor både forstå dens klimapotentiale og identificere teknologiske løsninger, der kan implementeres direkte i de berørte områder.
Projektet er medfinansieret af Uddannelses- og Forskningsstyrelsen.
Internationalt samarbejde med perspektiv
Hos Clean ser man initiativet som et eksempel på, hvordan danske kompetencer og teknologier kan gøre en forskel i en global sammenhæng.
Vi i Clean er glade for at kunne hjælpe internationale aktører under FN med at få adgang til danske kompetencer og ekspertviden inden for miljøteknologier – herunder pyrolyse. Danmark har et stort potentiale for at opnå en international styrkeposition på området, og ved at skabe overblik over, hvilke biomasser der er tilgængelige globalt, kan vi samtidig hjælpe danske virksomheder med at skalere og indgå i internationale samarbejder på længere sigt. Vi håber, at dette kan blive en måde, hvorpå vi kan bidrage til at løse et væsentligt lokalt problem – til gavn for både lokalsamfundet, danske forskere og virksomheder – Kasper Havemann, Senior Projektleder, Clean.
Fra lufthavn til laboratorium
Efter turen gennem tolden er de 27 kilo sargasso-tang nu på plads i laboratoriet på DTU Risø, hvor Giulia Ravenni er i gang med de første analyser.
Resultaterne skal danne grundlag for videre samarbejde mellem SIDS DOCK, DTU, RUC og Clean – og måske bane vejen for nye, danske løsninger på en international miljøudfordring.
![]()
Vil du vide mere?
-
Kasper Havemann
Senior Projektleder
Tel +45 26 81 91 92
kah@cleancluster.dk
Linkedin

























