12. jan 2025

Fra sensorer til sundhed: forbindelsen mellem indeklima og sygefravær

Kan et bedre indeklima, være med til at styrke sundheden og effektiviteten på daginstitutioner? Det har et videnbroprojekt mellem Teknologisk Institut, X-Systems og IoT-fabrikken undersøgt. Sammen har de afdækket vigtige udfordringer og forbedringsmuligheder indenfor området.

Hvordan kan luftbårne vira opdages i daginstitutioner, og hvordan kan vi minimere spredningen af sygdomsfremkaldende vira med luftrensere? Det har X Systems og IoT Fabrikken sammen med Teknologisk Institut undersøgt i et videnbroprojekt.

Videnbroprojektet tager udgangspunkt i to daginstitutioner, hvor man har installeret sensorer til måling af CO2 og VOC’er -Volatile Organic Compounds (gasser man kan lugte, f.eks. parfume, håndsprit osv.).

Partnerne målte også temperatur og luftfugtighed i relevante rum, og der blev opsamlet data i løbet af 6 måneder med sensorer fra IoT Fabrikken, som blev analyseret hos Teknologisk Institut.

X Systems leverede luftrensere til at rense luften og mindske risikoen for smitte og forbedre indeklimaet i institutionerne. Sensorerne målte indeklimaet, som derefter blev analyseret af Teknologisk Institut.

En vigtig erfaring fra videnbro projektet var, at VOC og CO2 ikke altid følger hinanden. Selvom videnbroprojektet indsamlede en del data, kunne Teknologisk Institut ikke se en sammenhæng mellem indeklima og koncentrationen af virus. Dog har de fået værdifulde indsigter i detektion og reduktion af luftbårne vira i bl.a. daginstitutioner.

Mange ventilationssystemer i f.eks. institutioner styres af CO2 koncentration og ikke VOC-niveau, hvilket kan være en udfordring hvis man ønsker et godt indeklima.

Videnbroprojektet har påvist at selvom oprensningen og analyserne fungerede som forventet, så har virus detektionen ikke opfanget tilstrækkelige vira. Årsagen kunne være lave viruskoncentrationer, utilstrækkeligt opsamlet luft eller nedbrydning af virus under opsamling.

Dataindsamling og forløb

Der blev installeret sensorer i fællesrum (f.eks. garderobe og multirum) for at etablere en baseline. Luftrensere blev installeret og luftprøver blev indsamlet 1 gang om ugen på en periode af 5 uger, imens luftvejsrelateret sygefravær blandt de ansatte blev registreret ugentligt i 8 uger.

Luftprøverne blev indsamlet ved at boble luft igennem væske i en væskeflaske, og blev derefter opkoncentreret for at blive analyseret for vira på Teknologisk Institut.

Videnbro projektet gør os i stand til at teste ny forskning ude i virkeligheden sammen med virksomheder og i sidste ende skaber vi værdi for virksomheder og samfundet. – Freja Rydahl Rasmussen, konsulent for Luft og Sensorteknologi på Teknologisk Institut.

Videnbroprojektet understregede ligeledes kompleksiteten i at detektere luftbårne vira og at fremtidige studier bør overveje en øget luftopsamlingsvolumen. En anden vigtig faktor var at flow-hastigheden var for lav og at en opsamlingsperiode på 6 timer pr. 1m3 luft viste sig at være uhensigtsmæssig.

Trods diverse metode-udfordringer, har videnbroprojektet skabt et solidt fundament inden for fremtidens studier med fokus på indeklima og sygefravær. Det er med disse erfaringer fra videnbroprojektet, at der ansøges hos arbejdsmiljøforskningsfonden i større skala med ca. 20 daginstitutioner.

Videreførelsen fra videnbroprojektet til et nyt projekt har stor interesse blandt kommuner, som også mangler viden indenfor området – Freja Rydahl Rasmussen, konsulent for Luft og Sensorteknologi på Teknologisk Institut.

I det kommende projekt ved arbejdsmiljøforskningsfonden er fokus på sammenhængen mellem indeklima, trivsel og sygefravær, og vil have baggrund i læringerne fra videnbroprojektet.



Vil du vide mere?


Aktuelt

Alle nyheder
Nyhed

13. feb 2025

Nyt samarbejde med Green Hub Denmark styrker Cleans position i Nordjylland

COP-workshop-januar-2025
Nyhed

12. feb 2025

Lokalt samarbejde for et renere hav

Case

10. feb 2025

Eseba: Upcycling af tekstiler til lamper

Case

5. feb 2025

Urban Tin Mining: Fremtidens genanvendelse af konservesdåser

Nyhed

31. jan 2025

Årsrapport for globalt cleantech-samarbejde

funding
Nyhed

17. jan 2025

Clean giver støtte til fem danske SMV’er til international ekspansion

Workshop in Copenhagen with ENDURANCE project
Nyhed

10. jan 2025

ENDURANCE: Fra værktøjer til praksis

Knowledge Bridge 2024 CO2
Case

7. jan 2025

Fleksibelt målesystem for CO2-fangstanlæg – Fra teori til test

ApexBrasil and Exame Celebrate P.R.E.S.I. at the Best of International Business 2024 Award in São Paulo
Nyhed

21. dec 2024

ApexBrasil og Exame Fejrer P.R.E.S.I. ved Best of International Business 2024 Award i Sao Paulo

Knowledge Bridge with KU, FRB and SmartBrønd-2024
Case

19. dec 2024

Smart Brønd: Unik teknologi har skabt større forståelse

Compostable coffee cup
Nyhed

16. dec 2024

Grounded Cups fremmer cirkulær produktion igennem Closing Loops

Knowledge Bridge DBI A4 arkitekter Ingeniører A/S Fire Safety Properties Smoke Density
Case

27. nov 2024

Gamle døre får nyt liv og bedre røgtæthed

G20 Social 2024 Greennova Conexão 2030 SELECIONADAS Photo Erbs Jr. -18250
Nyhed

26. nov 2024

Rootzone og partnere skaber en grønnere fremtid i Brasilien

Intensive development process across value chains and disciplines
Nyhed

25. nov 2024

Intenst udviklingsforløb på tværs af værdikæder og fagligheder

Case

22. nov 2024

Samarbejde skaber naturlig plantebeskyttelse

Knowledge Bridge Industry symbiosis Industrial resource symbiosis Environmental improvements Waste Greenhouse Gas Protocol Product Life Cycle Guideline (GHGP PLC), ISO 14040-44-serien og Product Environmental Footprint (PEF)-methods
Case

11. nov 2024

THE UPCYCL: Industri-symbiose afslører store miljøgevinster ved upcycling

Clean DTU Event 2024
Nyhed

8. nov 2024

Clean: Selvledelse og samarbejde

Minister for Climate and Energy Lars Aagaard to Danish Pyrolysis and Biochar Forum 2024
Nyhed

1. nov 2024

Danmarks førende pyrolyse-aktører samlet om brandvarm dagsorden

Packaging control DPA Packaging waste EU Rules
Nyhed

14. okt 2024

Har I styr på emballagen – og er I registreret?

BlueGreen Innovation Challenge hackathon in Horsens
Nyhed

10. okt 2024

Fremtidens bæredygtige løsninger: BlueGreen Innovation Challenge 2024

SMEBeyond Green Energy International Ocean Baltic Sea 2024
Nyhed

8. okt 2024

Clean styrker virksomheder til at gå internationalt omkring Østersøen

Memberscase Team Visibuilt Members Sustainable Asphalt
Case

8. okt 2024

Visibuilt: Bæredygtig asfalt på vej

Water Valley Crops Water Technology
Nyhed

5. sep 2024

Water Valley Innovation Lab åbner dørene

Trekantområdet Kraftcentrum Grindsted Sea Bridge
Case

22. aug 2024

Forundersøgelse af Kraftcentrum Grindsted – Elektrolytisk vandrensning